Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Bezpieczne zakupy w Chinach


Powszechne w Polsce przekonanie, że chińskie towary są kiepskiej jakości, to stereotyp, który obecnie nie ma już racji bytu. Przeczą mu chociażby szybko rozwijające się chińskie firmy produkujące elektronikę.

Dobrym przykładem może tutaj być firma Xiaomi, której telefony zbierają wyjątkowo pozytywne recenzje i sprzedają się dosłownie na pniu. Przeznaczony m.in. na rynek europejski Xiaomi Hongmi (ang. Red Rice) w wersji WCDMA (900/2100 MHz) jest już tak popularny, że pojawiły się jego chińskie podróbki... W przypadku Xiaomi popularność to nie tylko konsekwencja mocnej konfiguracji sprzętowej, bardzo dobrej jakości wykonania i atrakcyjnej ceny, ale też wyposażenia telefonu w interfejs MIUI.

Dlaczego warto kupować w Chinach?

Głównym powodem jest oczywiście cena i... jakość, a ściślej mówiąc, korzystny stosunek ceny do jakości. Nawet uwzględniając ewentualny podatek VAT, cena np. telefonu lub tabletu jest zazwyczaj niższa niż podobnej klasy sprzętu sprzedawanego bezpośrednio na polskim rynku.

Wybór sklepu

Jeśli już zdecydowałeś się na kupno w Chinach, Twoim następnym krokiem będzie wybór sklepu. Masz dwie możliwości: kupno na jednym z portali aukcyjnych (np. ebay, aliexpress) lub bezpośrednio w jednym z chińskich sklepów internetowych prowadzących sprzedaż za granicę. Przy wyborze sprzedawcy należy kierować się przede wszystkim opiniami, a w mniejszym stopniu ceną, która w bardziej wiarygodnym sklepie będzie zazwyczaj nieco wyższa. Przy niskich cenach i sprzedawcy mającym mało pozytywnych opinii wzrasta ryzyko kupna podróbki. Za godny polecenia uznawany jest np. iBuygou. W jego przypadku dodatkowym atutem i zabezpieczeniem jest możliwość płatności przez PayPal. Oczywiście, chińskie marki można też kupić na portalu Allegro.

Kupno na największym polskim portalu aukcyjnym

Kupując na Allegro, warto sprawdzić, czy towar jest wysyłany z Polski czy z Chin. W drugim przypadku często sprzedawana jest tylko usługa pośrednictwa w zamówieniu towaru za granicą. W takiej sytuacji nie da się uniknąć zapłaty podatku VAT (i ewentualnego cła) w razie zatrzymania przesyłki przez służby celne. Trzeba pamiętać, że samodzielny zakup wiąże się z takim samym ryzykiem kontroli celnej, a pominięcie pośrednika oznacza niższą cenę.

Zatrzymanie przesyłki przez urząd celny

W przypadku zatrzymania przesyłki urząd celny kontaktuje się z jej adresatem i prosi o przesłanie informacji o zawartości paczki, jej wartości oraz dowodu nabycia. Na podstawie tych informacji są naliczane ewentualne cło i podatek VAT, a następnie przesyłka jest zwalniana. Warto wiedzieć, że samo zatrzymanie przesyłki zazwyczaj nie oznacza jej otwarcia. Nie warto natomiast fałszować dokumentów i podawać nieprawdziwych danych, gdyż grozi za to odpowiedzialność karna. Naliczony podatek płacony jest listonoszowi przy odbiorze przesyłki.

Oznakowanie (certyfikat) CE

Konieczność zapłaty podatku VAT i cła to nie najgorsze co może się przydarzyć przy imporcie spoza Unii Europejskiej. Ostatnio pojawiły się informacje o wysyłaniu zatrzymanych urządzeń przez poznański Urząd Celny do UKE w celu sprawdzenia, czy posiadają certyfikat CE. Niestety, w przypadku braku certyfikatu sprzęt jest niszczony lub odsyłany do nadawcy. Jeśli więc nie chcesz ryzykować, upewnij się, że importowany przez Ciebie towar może być dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej.

Zasady bezpiecznych zakupów w Chinach

1. Kupuj wyłącznie w sprawdzonych sklepach, które umożliwiają dokonanie płatności przy pomocy PayPal. Nawet gdyby doszło do oszustwa, to płacąc przez PayPal, masz szansę na zwrot pieniędzy.

2. Pamiętaj, że nawet kupując chińską markę, możesz nabyć podróbkę. Przykładem mogą być popularne też poza Chinami smartfony Xiaomi, np. Hongmi (ang. Red Rice). Za bezpieczne miejsce kupna uznawany jest np. sklep iBuygou, będący m.in. partnerem miuiandroid.

3. Niektóre sklepy umożliwiają wybór waluty, w której ma być dokonana zapłata za nabywany towar. Warto zatem sprawdzić kursy różnych walut i wybrać najkorzystniejszą. W chwili pisania tego artykułu największe oszczędności daje zakup w dolarach australijskich.

4. Konto PayPal zasilaj złotówkami. W przypadku zasilenia konta PayPal w walucie innej niż krajowa zostaną one przeliczone na PLN i tym samym poniesiesz koszty zbędnego przewalutowania.

5. Przy częstych zakupach w danej walucie obcej może opłacać się założenie konta walutowego i płatności wydaną do niego kartą lub podpięcie tej karty do konta PayPal. Ustawienie rozliczeń w walucie karty i wybór zapłaty kartą (zamiast z salda konta PayPal) pozwala uniknąć przewalutowania przez PayPal.

6. Kalkulując cenę nabywanego towaru, zawsze uwzględniaj podatek VAT i cło. Unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki, gdy okaże się, ze Twoja przesyłka została skontrolowana przez urząd celny. Na telefony sprowadzane spoza UE obowiązuje wyłącznie podatek VAT w wysokości 23%.

7. Wybierz rozsądnie sposób dostarczenia przesyłki - powinna być rejestrowana z możliwością śledzenia i ewentualnym ubezpieczeniem na wypadek zaginięcia. Zazwyczaj będziesz mieć do wyboru kuriera lub tradycyjną przesyłkę pocztową. W przypadku niektórych firm kurierskich, np. DHL musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami za obsługę celną w przypadku kontroli przesyłki przez urząd celny. Może to być szczególnie dotkliwe w przypadku towarów o małej wartości. Tańsza jest tradycyjna przesyłka pocztowa, np. polecana Singapore Post. Wadą poczty jest niestety długi czas oczekiwania na przesyłkę (z reguły ok. 2 tygodnie). Pamiętaj, że nie zawsze szybko (i drogo) znaczy bezproblemowo.