Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Raty równe czy malejące? Co wybrać?

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu, trzeba między innymi wybrać sposób jego spłaty. Wybór ten bywa trudny, gdyż od niego zależy nie tylko koszt kredytu w postaci kwoty odsetek, jakie zapłacimy bankowi za cały okres kredytowania, ale także nasza zdolność kredytowa oraz wysokość obciążeń ponoszonych w początkowym okresie spłaty.

Kiedy wybrać raty równe?

Wybór spłaty w postaci równych rat ma uzasadnienie wtedy, gdy zależy nam na wyższej zdolności kredytowej i/lub niższych ratach w początkowym okresie spłaty kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że nic za darmo i te "udogodnienia" wiążą się z większymi kosztami w postaci sumy odsetek, jaką zapłacimy przez cały okres kredytowania. Przy podejmowaniu decyzji o równych ratach nie należy kierować się wygodą spłaty i planowania budżetu domowego, gdyż równość rat nie znaczy, że nie mogą one ulec zmianie. W przypadku zmiennego oprocentowania kredytu, okresowej zmianie będzie też ulegała równa rata (bank obliczy nową wysokość równej raty dla aktualnego oprocentowania).

Kiedy wybrać raty malejące?

Jeśli wysoka zdolność kredytowa i niższe raty w początkowym okresie kredytowania nie są priorytetem, to raty malejące są jedynym rozsądnym wyborem. Malejące raty oznaczają szybszą spłatę kapitału i tym samym obniżają ponoszone przez kredytobiorcę koszty odsetkowe. Różnica w koszcie kredytowania przy wieloletnim kredycie hipotecznym może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na korzyść rat malejących. Dodatkową zaletą tego sposobu spłaty jest malejąca wysokość raty, która w pewnym momencie staje się niższa niż w przypadku rat równych.

Kalkulator kredytowy

Poniższy kalkulator umożliwia obliczenie wysokości wszystkich rat z podziałem na część odsetkową i kapitałową dla wybranej formy spłaty kredytu, porównanie kosztów kredytu dla rat równych i malejących oraz zapoznanie się z harmonogramem spłaty. Dla rat miesięcznych przyjęto założenie 12 równych okresów w roku (odpowiednio w przypadku rat kwartalnych i półrocznych są to 4 lub 2 równe okresy).

Kalkulator kredytowy
Kwota kredytu:
Liczba rat:
Stopa procentowa:
raty rwne raty miesi?czne
raty malejace raty kwartalne
porwnaj raty rwne i malej?ce raty p?roczne