Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Kryptowaluty alternatywne (altcoins)


Co to są kryptowaluty alternatywne?

Na fali popularności Bitcoina pojawiły się dziesiątki innych kryptowalut mających być w zamierzeniu ich twórców alternatywą dla Bitcoina. Niestety, większość z nich to nie wnoszące nic nowego przedsięwzięcia realizowane wyłącznie w celu osiągnięcia szybkiego zarobku. Od czasu do czasu pojawiają się jednak innowacyjne monety posiadające zaplecze techniczne i, co najważniejsze, potrafiące skupić wokół siebie społeczność, bez której żaden projekt nie jest w stanie na dłuższą metę przetrwać.

Inwestycje w altcoiny

Kupno nowo emitowanych altcoinów to spekulacja o wysokim ryzyku. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić zwłaszcza do monet sprzedawanych w ramach ICO (Initial Coin Offer). Wyraźnym sygnałem ostrzegawczym jest też premine (kopanie prywatne), czyli bloki wydobywane przez twórców monety jeszcze przed rozpoczęciem regularnego kopania dostępnego dla każdego. Jako że wydobycie w ramach premine nic nie kosztuje, więc dla właścicieli tak pozyskanych monet każda cena oznacza zysk. Jest oczywiste co dzieje się z kursem, gdy monety te masowo trafiają na rynek...

Dobrym znakiem jest brak ICO i premine oraz równe szanse dla wszystkich zainteresowanych wydobyciem. Nie daje to jednak żadnej gwarancji, że nie mammy do czynienia z oszustwem lub że moneta nie umrze śmiercią naturalną z braku zainteresowania. Generalnie żywot większości kryptowalut alternatywnych jest bardzo krótki.

Przykłady kryptowalut alternatywnych, które przeszły test czasu to znane wszystkim zainteresowanym tą tematyką: Litecoin (LTC), Darkcoin (DRK) i Dogecoin (DOGE).

Krany Litecoin - LTC

Moonliteco
Wielkość wypłaty wzrasta wraz z upływem czasu pomiędzy kolejnymi odwiedzinami strony. Wypłata następuje raz w tygodniu (w niedzielę) od warunkiem uzbierania min 500,000 litoshi, tj. 0,005 LTC.
Cmmonitor LTC
Kran wypłaca do 50 tys. litoshi co 10 minut.

Krany Dogecoin - DOGE

Moondoge
Wielkość wypłaty wzrasta wraz z upływem czasu pomiędzy kolejnymi odwiedzinami strony. Środki są wypłacane raz w tygodniu (w niedzielę) pod warunkiem, ze jest to minimum 100 DOGE.
Cmmonitor DOGE
Strona wypłaca od 3 do 15 DOGE co 10 minut.


Zobacz też:

Produkt krajowy brutto per capita w PPS - mapa

Najbardziej zadłużone państwa Europy

Mapa długu publicznego - dane roczne