Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Instalacja portfela Armory w Linux Mint 17.1 Rebecca


Portfel Armory oferuje zaawansowane funkcjonalności niedostępne w Bitcoin Core np. możliwość tworzenia i obsługi wielu portfeli, wygodną obsługę cold storage (portfel offline), “watching-only wallet” oraz Multi-Signature Transactions. Portfel Armory pracujący w trybie online wymaga instalacji bitcoind.

Instalacja bitcoind

Otwórz terminal (Ctrl+Alt+T) i wprowadź polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:bitcoin/bitcoin
sudo apt-get update
sudo apt-get install bitcoind

Pierwsze polecenie dodaje repozytorium bitcoin (ppa:bitcoin/bitcoin), drugie uaktualnia listy pakietów, a trzecie instaluje bitcoind. W razie potrzeby możesz też zainstalować bitcoin-qt:

sudo apt-get install bitcoin-qt

Portfel Armory nie wymaga instalacji bitcoin-qt.

Instalacja Armory

Pobierz instalator Armory, zainstaluj pakiet dpkg-sig i zweryfikuj podpis. Weryfikacja podpisu nie jest konieczna, daje jednak pewność, że pobrane pliki nie zostały zmienione przez osoby trzecie.

sudo apt-get install dpkg-sig
gpg --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 98832223
cd Downloads
dpkg-sig --verify *.deb
Weryfikacja instalatora Armory

Dla pewności sprawdź ostatnie 16 znaków. Powinny być następujące: 4AB16AEA98832223. Jeśli wszystko się zgadza, uruchom instalator portfela.

Instalacja portfela Armory

Po zakończeniu instalacji pora na pierwsze uruchomienie portfela. Czas synchronizacji Armory zależy głównie od szybkości synchronizacji bitcoind, a to z kolei zależy od przepustowości łącza oraz wydajności CPU i dysku twardego. W przypadku świeżej instalacji bitcoind synchronizacja z siecią może zająć nawet kilka dni. Wykorzystując plik bootstrap.dat, czas ten można znacząco skrócić.

Uruchomienie portfela Armory
Armory - synchronizacja bitcoind z siecią
Armory - connected

Rozwiązywanie problemów

Jeżeli po pierwszym uruchomieniu Armory pojawia się komunikat o niemożności znalezienia instalacji Bitcoin (Cannot find Bitcoin instalation), zazwyczaj oznacza to brak zainstalowanego bitcoind lub niestandardową lokalizację bitcoind i/lub katalogu z danymi (kopią łańcucha bloków). W pierwszej kolejności sprawdź, czy bitcoind jest zainstalowany. Nawet jeśli używasz portfela Bitcoin Core (bitcoin-qt) nie znaczy to, że zainstalowany jest też bitcoind. W przypadku standardowej instalacji bitcoind znajduje się w katalogu /usr/bin. Następnie sprawdź lokalizację katalogu z danymi (domyślnie jest to katalog .bitcoin znajdujący się w katalogu domowym danego użytkownika). W przypadku niestandardowej lokalizacji należy zmienić w ustawieniach portfela Armory odpowiednie ścieżki dostępu (menu File > Settings...).

Armory cannot find Bitcoin installation

Alternatywnie można utworzyć w domyślnej lokalizacji symlink (symbolic link) do katalogu z danymi. Na przykład polecenie:

ln -s /media/fox/PUB/.bitcoin /home/fox/

utworzy w katalogu domowym użytkownika fox symlink do katalogu /media/fox/PUB/.bitcoin.

Tworzenie symbolic link