Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Kompilacja portfela Dogecoin w Linux Mint 17.1


Kompilację przeprowadzimy w świeżo zainstalowanym Linuxie Mint 17.1 (Rebecca) Cinnamon. Należy wspomnieć, że w systemach bazujących na Ubuntu kompilacja portfela Dogecoin nie jest koniecznością. Portfel można też uruchomić, pobierając już skompilowaną wersję Dogecoin Core. Zobacz szczegóły na przykładzie Ubuntu 14.04.

Po zainstalowaniu systemu w pierwszej kolejności należy go zaktualizować. Można to zrobić przy pomocy terminala, my jednak wykorzystamy w tym celu Update Manager'a.

Linux Mint - aktualizacja systemu

Po aktualizacji systemu instalujemy wymagane zależności:

sudo apt-get install libtool autotools-dev autoconf automake
sudo apt-get install build-essential
sudo apt-get install libssl-dev
sudo apt-get install libboost-all-dev libdb5.1-dev libdb5.1++-dev
sudo apt-get install libqt4-dev libprotobuf-dev protobuf-compiler
sudo apt-get install libminiupnpc-dev
sudo apt-get install libqrencode-dev

Kolejny krok to instalacja git i klonowanie projektu z Github:

sudo apt-get install git
git clone https://github.com/dogecoin/dogecoin.git
Klonowanie repozytorium dogecoin

Zawartość sklonowanego repozytorium git zostanie umieszczona w katalogu dogecoin.

Katalog dogecoin

Przechodzimy do utworzonego przed chwilą katalogu dogecoin i przystępujemy do kompilacji portfela:

./autogen.sh
./configure
make
Kompilacja portfela Dogecoin - Linux Mint
Kompilacja portfela Dogecoin - Linux Mint

Po zakończeniu kompilacji wchodzimy do katalogu dogecoin/src/qt i uruchamiamy plik dogecoin-qt. Jeżeli pojawi się komunikat "Unknown file type", kliknij przycisk "Make executable and run".

Uruchomienie dogecoin-qt
Przy pierwszym uruchomieniu możemy zmienić katalog (domyślnie .dogecoin), w którym będzie przechowywana kopia łańcucha bloków i plik portfela zawierający klucze prywatne. Informacja, że przechowywane dane zajmują przynajmniej 5GB miejsca na dysku jest trochę nieaktualna, gdyż w chwili pisania tego tekstu jest to już około 11GB.
Pierwsze uruchomienie dogecoin-qt

Czynności opcjonalne

Żeby ułatwić sobie uruchamianie programu, otwórz terminal i wprowadź polecenia:

cd dogecoin
sudo make install

Następnie wejdź do katalogu dogecoin/contrib/debian i znajdź plik dogecoin-qt.desktop (launcher). Kliknij go prawym klawiszem myszki i wybierz z menu podręcznego Properties. W zakładce Permissions zaznacz "Allow executing file as program". Teraz możesz uruchamiać portfel Dogecoin Core, zwyczajnie klikając plik launchera. Możesz go umieścić w dowolnym miejscu, np. na pulpicie.

dogecoin-qt launcher

Uwaga! W chwili nadania plikowi prawa wykonywania zmienia się wyświetlana nazwa pliku. Od tej chwili będzie on widoczny jako Dogecoin (NAME=Dogecoin), mimo że jego rzeczywista nazwa to dogecoin-qt.desktop.

Plik dogecoin-qt.desktop jest plikiem tekstowym, można więc go edytować w dowolnym edytorze tekstu. Możesz np. zmienić wyświetlaną nazwę (Name) lub ścieżkę do pliku ikony (Icon).

Launcher dogecoin-qt.desktop

Launcher możesz utworzyć także samodzielnie, klikając prawym klawiszem myszy np. na pulpicie i wybierając z menu podręcznego "Create a new launcher here...".

Tworzenie nowego launchera

Synchronizacja portfela z siecią

Pierwsze bloki zostały wydobyte ponad rok temu. Obecnie łańcuch bloków (blockchain) składa się z ponad 670 tys. bloków i zajmuje około 11 GB. Nie powinno zatem dziwić, że pierwsza synchronizacja portfela jest czasochłonna. Czas synchronizacji zależy od przepustowości posiadanego łącza oraz wydajności CPU i dysku twardego.

Synchronizacja portfela Dogecoin Core z siecią
Synchronizacja portfela Dogecoin Core z siecią