Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Czym różni się adres Bitcoin od numeru konta bankowego?


Adresy Bitcoin często przedstawiane są jako odpowiedniki numerów kont (rachunków) bankowych. To porównanie zawiera jednak uproszczenia, których niezrozumienie może w pewnych przypadkach prowadzić do utraty zgromadzonych środków.

Podobieństwo

Podobieństwo polega głównie na tym, że dysponując adresem Bitcoin lub numerem konta, można przesłać lub otrzymać na ten adres (konto) środki.

Główne różnice

Warto zwrócić uwagę, że zlecając przelew bankowy zawsze określamy numer konta (rachunku), z którego przelewamy środki, zaś przy wysyłaniu Bitcoinów robi to za nas portfel (Bitcoin Core). Dodatkowo za każdym razem, gdy wysyłamy Bitcoiny, wykorzystywany jest kolejny adres z puli 100 nieużywanych adresów własnych, na który przekazywana jest reszta (ang. change). Adresy, na które trafia reszta, nie są wyświetlane przez klienta Bitcoin, gdyż nie ma takiej potrzeby (właściciel portfela i tak nie decyduje, z którego adresu wysyłane są środki). Ważne jest wyłącznie saldo ogółem portfela, do którego użytkownik ma dostęp (posiada klucze prywatne). Oczywiście, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku rachunków bankowych, gdzie właściciel ma pełną kontrolę nad saldem danego rachunku (konta).

Ryzyko utraty środków

Zabezpieczeniem przed utratą posiadanych Bitcoinów wskutek braku dostępu do portfela (skasowanie, awaria sprzętu itp.) jest posiadanie kopii zapasowej. Nie jest to jednak zabezpieczenie w 100% skuteczne, gdyż przy dużej ilości operacji, którym towarzyszy wykorzystanie nowych adresów (np. wysyłanie środków), może się okazać, że zostaną użyte także adresy spoza puli zapisanej w kopii portfela. W takiej sytuacji, w razie potrzeby skorzystania z kopii zapasowej, nie będziemy mieli dostępu do części zgromadzonych środków. Żeby się zabezpieczyć przed takim scenariuszem, należy uzależnić częstość tworzenia kopii od ilości wykonywanych operacji wymagających użycia nowego adresu.


Zobacz też:

Produkt krajowy brutto per capita w PPS - mapa

Najbardziej zadłużone państwa Europy

Mapa długu publicznego - dane roczne