Środa, 8 grudnia 2021 • 342 dzień roku • Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona Kontakt

Uruchomienie portfela Dogecoin Core w Ubuntu 14.04.2 Trusty Tahr


Dogecoin Core to kolejny portfel, który jest dostępny w postaci skompilowanego programu. Niestety, w świeżo zainstalowanym Ubuntu 14.04.2 LTS (Trusty Tahr) przy próbie uruchomienia dogecoin-qt pojawia się komunikat: Could not display “dogecoin-qt” (...).

Could not display dogecoin-qt

Prosty sposób obejścia tego problemu to uruchomienie terminalu (Ctrl+Alt+T) i wprowadzenie poleceń:

cd dogecoin
chmod +x dogecoin-qt
./dogecoin-qt
Uruchomienie dogecoin-qt

Pierwsze polecenie zmienia katalog bieżący na dogecoin. W tym katalogu został umieszczony plik dogecoin-qt. Nazwa katalogu jest nieistotna, możesz ja zmienić wedle uznania. Drugie polecenie nadaje plikowi dogecoin-qt prawo uruchamiania. Ostatnie polecenie uruchamia dogecoin-qt. Kropka i slash (./) na początku polecenia wskazuje, że uruchamiany program znajduje się w bieżącym katalogu.

Uruchomienie dogecoin-qt

Prawo uruchamiania możemy nadać także bez użycia terminalu, klikając prawym przyciskiem myszki plik dogecoin-qt i wybierając z menu podręcznego "properties", a następnie zaznaczając "Allow executing file as a program".

Właściwości dogecoin-qt

Uruchamianie terminala i wpisywanie poleceń za każdym razem, gdy chcemy otworzyć portfel z pewnością nie jest wygodnym rozwiązaniem. Żeby sobie ułatwić życie, utworzymy launcher (plik z rozszerzeniem .desktop), który będzie uruchamiał dogecoin-qt. Launcher możemy utworzyć przy pomocy dowolnego edytora tekstu np. gedit. Pobierz plik lub otwórz swój edytor tekstu i wklej:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=DOGE
Comment=Dogecoin client launcher
Exec=/home/fox/dogecoin/dogecoin-qt
Icon=/home/fox/dogecoin/doge-48.png
Terminal=false
Type=Application
Categories=Application

Edycji wymaga ścieżka do wykonywanego pliku (Exec) i ścieżka do pliku ikony (Icon). W prezentowanym przykładzie oba te pliki znajdują się w katalogu /home/fox/dogecoin, gdzie fox jest nazwą użytkownika. W pozycji Name można wpisać inną nazwę (w naszym przypadku Name=DOGE). Po wprowadzeniu zmian zachowaj plik jako nazwa_launchera.desktop. Następnie nadaj mu prawo wykonywania.

dogecoin-qt launcher

Uwaga! Widoczną w systemie nazwą launchera będzie ta zapisana w pozycji Name (w naszym przypadku DOGE), mimo że rzeczywista nazwa utworzonego pliku to nazwa_lauchera.desktop, zgodnie z tym jak został nazwany przy zapisie (w naszym przypadku doge.desktop).

Katalog dogecoin

Launcher można umieścić w dowolnym katalogu, także na pulpicie lub w panelu bocznym Unity.

Pierwsze uruchomienie portfela

Przy pierwszym uruchomieniu program poprosi o podanie katalogu, w którym będzie przechowywana kopia łańcucha bloków (blockchain) i plik wallet.dat zawierający klucze prywatne. Domyślny katalog to ".dogecoin". Jeśli nie możesz go znaleźć w swoim katalogu domowym, to użyj skrótu Ctrl+H - wyświetlone zostaną pliki ukryte.

Welcome to Dogecoin Core

W chwili pisania tego tekstu katalog .dogecoin zajmuje ponad 10GB miejsca na dysku.

Synchronizacja portfela Dogecoin Core