Czwartek, 23 września 2021 • 266 dzień roku • Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta Kontakt

Prestigio PER3464B vs Prestigio PER3562B - porównanie czytników


Prestigio PER3464B

Prestigio PER3562B

Prestigio PER3464B to prosty budżetowy czytnik wyposażony w wysokiej jakości 6-calowy wyświetlacz E-Ink (papier elektroniczny) o 16 poziomach szarości. Prestigio PER3562B - szybki i wygodny w obsłudze czytnik wyposażony w wysokiej jakości 6-calowy wyświetlacz E-Ink Pearl o 16 poziomach odcieni szarości. Czytnik sprzedawany jest z bogatym wyposażeniem dodatkowym.
EkranE-Ink, 16 odcieni szarościE-Ink Pearl, 16 odcieni szarości
Rozmiar ekranu6” | 15.2 cm6” | 15.2 cm
Rozdzielczość800x600 px800x600 px
Ekran dotykowyNIENIE
Obsługiwane formaty tekstoweTXT, HTML, PDF, CHM, FB2, EPUB, DJVUTXT, HTML, DJVU, PDF, EPUB, CHM, PDB, MOBI, FB2
MultimediaOdtwarzanie audio: WMA, WAV, FLAC, AAC, OGG; zdjęcia: JPEG, BMP (24bits), PNG, GIF (statyczne) Odtwarzanie audio: (MP3); zdjęcia: JPG, BMP, TIFF, GIF, PNG
ProcesorAllwinner E200, 400 MHzMarvell 166E ARM, 800 MHz
Pamięć RAM64 MB128 MB
Wewnętrzna pamięć flash4 GB2 GB
System operacyjnyuCOSLinux
USBMicro USB 2.0Mini USB 2.0
Obsługiwane typy kart FlashMicro SD, Micro SDHC do 32 GBSD, SDHC do 32 GB
Wejście słuchawkowe2.5 mm micro-jackstereo, 3.5 mm mini-jack
Głośniki zewnętrzneTAKNIE
Wi-FiNIENIE
BluetoothNIENIE
Języki menuAngielski, Rosyjski, Bułgarski, Czeski, Niemiecki, Estoński, Hiszpański, Francuski, Grecki, Chorwacki, Węgierski, Włoski, Litewski, Łotewski, Polski, Rumuński, Serbski, Słowacki, Słoweński, Ukraiński Angielski, Rosyjski, Bułgarski, Czeski, Niemiecki, Duński, Estoński, Hiszpański, Francuski, Grecki, Chorwacki, Węgierski, Włoski, Litewski, Łotewski, Holenderski, Polski, Portugalski, Rumuński, Serbski, Słowacki, Słoweński, Szwedzki, Turecki, Ukraiński
BaterieBateria Li-Ion 1200 mAh - przy długotrwałym czytaniu wymaga częstego ładowania Wydajna bateria Li-Ion 1600 mAh
Wymiary zewnętrzne175 x 113.8 x 8.8 mm197 x 124 x 11.31 mm
Waga170 g278 g
MateriałPlastikPlastik i metal - tylna obudowa aluminiowa
Zawartość opakowaniaSkrócony podręcznik użytkowania, karta gwarancyjna i kabel USB Skrócony podręcznik użytkowania "quick guide", karta gwarancyjna, gruby kabel USB z filtrem, słuchawki, gustowny skórzany futerał
Jakość wykonaniaDobraBardzo dobra
OprogramowanieMałe możliwości konfiguracji czytnika: dostępne tylko cztery wielkości czcionki (M, L, XL, XXL), brak możliwości ustawienia częstości odświeżania stron, brak trybu stand-by Duże możliwości konfiguracji czytnika
InneKalendarzKalendarz

Zawartość pudełka i pierwsze wrażenie

Oba czytniki sprzedawane są w eleganckich i bardzo podobnych do siebie pudełkach. I na tym podobieństwa się kończą.

W przypadku PER3464B dodatkowym wyposażeniem zawartym w pudełku jest tylko kabel USB. Czytnik wydaje się bardzo lekki (tylko 170 g) i nie jest tak przysadzisty jak PER3562B. Jednocześnie jest też bardziej delikatny i tym samym zapewne bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Wizualnie, moim zdaniem, prezentuje się od PER3562B lepiej.

W większym pudełku z czytnikiem PER3562B znajdziemy gruby kabel USB z filtrem, słuchawki oraz dobrej jakości skórzany futerał. Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że w przypadku PER3562B wszystko jest większe i bardziej solidne, łącznie z pudełkiem. Solidność przekłada się, niestety, na ciężar - w futerale czytnik waży aż 405 g. Bez futerału jest to 278 g, czyli też całkiem sporo.

Oprogramowanie czytników

Warto zrobić update oprogramowania czytnika PER3464B do wersji 1.1, żeby wyeliminować często występujące problemy z przebiciami wcześniej wyświetlanych stron (nawet kilku naraz), które w skrajnych przypadkach powodują zupełną nieczytelność tekstu. Aktualizacja oprogramowania także wyraźnie przyśpiesza poruszanie się po menu i skraca czas oczekiwania na nową stronę.

PER3562B z zainstalowanym fabrycznie oprogramowaniem w wersji 1.64 (na stronie producenta dostępne są nowsze wersje) nie sprawia problemów. Czytnik jest wystarczająco szybki i ma bogate opcje ustawień (szczególnie, gdy porównamy to do bardzo podstawowego softu instalowanego na PER3464B): częstość odświeżania stron, wybór aplikacji (pdf Reader lub FBReader), ustawienia początkowe (wyświetlanie strony głównej lub ostatnio czytanego dokumentu), duży wybór czcionek, możliwość instalacji słowników i bardzo przydatny tryb stand-by. Dodatkowym atutem czytnika mógłby być lektor czytający teksty w języku angielskim, niestety ze względu na kiepską jakość dźwięku jest to funkcjonalność wyłącznie dla desperatów.

Porównanie wyświetlaczy

Zgodnie ze specyfikacją producenta (oraz informacji na pudełku) czytnik PER3464B wyposażony jest w wyświetlacz E-Ink o 16 poziomach odcieni szarości. W przypadku PER3562B jest to E-Ink Pearl (też o 16 poziomach odcieni szarości). W praktyce różnica między wyświetlaczami jest prawie niezauważalna.

Audio

PER3464B posiada wbudowany głośniczek, o którym można jedynie powiedzieć, że go trochę słychać. Niestety, nie nadaje się on do słuchania muzyki czy audiobooków - jest cicho, a jakość odtwarzania pozostawia wiele do życzenia. Można go traktować wyłącznie jako gadżet, z którego nigdy nie będziemy korzystać. Mimo że nie wspomina o tym specyfikacja, PER3464B odtwarza także pliki mp3.

Dołączone do PER3562B słuchawki sprawują się znośnie i nadają się do cichego słuchania spokojnej muzyki w czasie czytania. Co może denerwować, to wyraźne trzaski przy włączaniu, zmianie utworu i zatrzymywaniu odtwarzania oraz czasem słyszalne słabsze trzaski przy zmianie głośności.

Jakość wykonania

PER3464B jest wykonany z przyzwoitej jakości plastiku, jednak po roku spokojnego użytkowania na tylnej obudowie da się zauważyć delikatne ryski. Uwaga: przyciski wymagają dokładnego wciskania.

W przypadku PER3562B jakość użytych materiałów jest wyraźnie lepsza - mamy tutaj bardzo dobrej jakości plastik i metalową tylną obudowę (częściowo). Niestety, przekłada się to na wyższą wagę i większe gabaryty (w tym też grubość czytnika). Na minus trzeba też zaliczyć fakt, że metalowa cześć tylnej obudowy czytnika jest dosyć szorstka i może wydawać się nieprzyjemna w dotyku. Ogólne wrażenie jest takie, że mamy do czynienia z solidnie wykonanym urządzeniem.

Ergonomia

Jeśli chodzi o ergonomię, zdecydowanie wygrywa PER3562B, głównie ze względu na zainstalowane oprogramowanie i takie drobiazgi, jak np. szybka zmiana wielkości czcionki (strzałki: góra, dół), wyświetlanie na stronie głównej (i innych) listy czterech ostatnio czytanych książek oraz tryb stand-by, czyli szybkość uruchamiania czytnika. Żeby przejść w stan czuwania, wystarczy krótkie naciśniecie przycisku "power", wyjście ze stanu stand-by następuje, oczywiście, przez wciśnięcie dowolnego przycisku.

Posumowanie

PER3562B prawie pod każdym względem jest czytnikiem lepszym: jakość użytych materiałów, zainstalowane oprogramowanie (linux) i bogate wyposażenie dodatkowe, funkcjonalność oraz ergonomia. Jedyna realna przewaga (pomijając cenę i kiepski speaker) PER3464B to 2 razy większa pamięć wewnętrzna (4 GB). Jednak nawet to przestaje mieć znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę, że oba czytniki można wyposażyć w kartę SD/SDHC (micro SD/SDHC) do 32 GB.

Jeśli jednak skupić się głównie na tym, co w czytniku najważniejsze, a więc na jakości zastosowanych w obu urządzeniach wyświetlaczach, to trzeba przyznać, że oba urządzenia dają porównywalnej jakości obraz. Główne atuty PER3464B to własnie dobry ekran, niska waga (tylko 170 g), mniejsze gabaryty oraz, choć to wrażenie subiektywne, jego design.